
Източна медицина » Какво е болестта?
Зарастване на рани
Зарастването на рана протича на четири етапа. Важно е да спазвате този биологичен механизъм и да бъдете търпеливи по отношение на крайния резултат.
- ПЪРВИ ЕТАП – Много бързо част от съставките на кръвта, наречени тромбоцити, се натрупват и умират, изграждайки защитна стена върху отворения процеп. Около нея се оформя кръвен съсирек /на основата на фибрина/, който се изсушава и образува това, което всички наричаме коричка.
- ВТОРИ ЕТАП – Белите кръвни телца, които защитават тялото от агресори, нахлуват в раната и я очистват от бактерии и чужди елементи. Те образуват гнойта, която участва в първата фаза на очистване. Тази фаза се изразява с възпалителна реакция, съпроводена с усещане за топлина, болка и появата на повече или по-малко червенина.
- ТРЕТИ ЕТАП – Става същинското почистване на раната под коричката. Наистина, едно леко възпаление продължава да действа /то е полезно!/, което ще отлепи коричката, както налягането от парата повдига капака на тенджерата.
- ЧЕТВЪРТИ ЕТАП – Започва възстановяването на тъканите. Когато коричката падне, на нейно място се образуват, кожни пъпчици, които запълват пространството, останало свободно след почистването, и които позволяват на ръбовете на раната д се приближат. И едва след като епидермисът покрие изцяло пъпчиците, кожата ще е покрила раната.
За да заздравее добре една рана, е много важно тя да се почисти правилно. Как става това? След като си измиете ръцете, почистете раната с чешмяна вода и със сапун; след това я изплакнете. После можете да я обработите с меко антисептично средство /например риванол/. Добре е да оставите раната да подиша. Ако това не е възможно, тогава я покрийте със стерилна марля и сложете отгоре лейкопласт. Превръзката трябва да се сменя всеки ден и раната да се почиства винаги с вода и сапун.
Не се препоръчва:
- Раната да се маже с кремове и антибиотици, които смесват различните етапи на заздравяване;
- Раната да се почиства със спирт, който е прекалено агресивен, или с етер, който е неефикасен. Не е подходящо също така да се използва кислородна вода и кортикоидни мехлеми, които изчистват белезите, но пречат на нужната възпалителна фаза;
- Употребата на памук, защото той полепва по раната.
Накрая, когато раната заздравее, не е лошо на първо време да предпазвате белезите от слънчевите лъчи, за да може да избегнете разликите в пигментацията.