
Източна медицина » Какво е болестта?
Двете нива на болестта
• Как сенната хрема се превръща в астма
• Ролята на антибиотиците за срива на имунната система
Изглежда за негативния стимул не е трудно да преодолее първата защитна линия на един добре балансиран здрав организъм, но след като бъде веднъж разстроен, организмът включва в действие друга защитна линия, много по-трудна за преодоляване. Това означава, че за да се премести увреждането към по-дълбоки нива, е необходим много по-силен и инвазивен стимул.
Да вземем например човек, страдащ от сенна хрема. В ранните години на живота му сенната хрема е започнала „от нищо“ и без особена провокация.
За да бъде „потисната“ сенната хрема така, че да се развие астма, е необходим много силен стресов фактор или много слаб организъм.
Такова състояние може да се развие след употреба на антихистамини за облекчаване на сенната хрема. Лигавицата на носа се изсушава /катарът спира/ и способността й да реагира на антигенния стимул се нарушава. Но тъй като организмът има потребност от облекчаване посредством катара, той вече е принуден да мобилизира защитата си на по-дълбоко ниво – в бронхите – под формата на астматично състояние.
Това става автоматично, като естествен процес, много рядко, само когато организмът е много отслабнал, за да поддържа разстройството на периферно равнище /ноздрите/.
Но подтискането може да се осъществи значително по-лесно с медикаменти като антихистамините.
Причината за това е, че естествените болести имат ограничена сила на въздействие върху организма; предварително условие за навлизането на една естествена болест в по-дълбоките нива е наличието на вродено предразположение. Химическите лекарства обаче имат неограничена власт над всеки организъм, когато бъдат въвеждани в големи количества и достатъчно дълго време. Ако това се повтаря постоянно, дори и най-силният организъм ще се прекърши и ще допусне развитието на нови болести.
Може да се каже със сигурност, че човешкият имуносупресивен вирус не би се появил и не би поразил човечеството по такъв епидемичен начин, ако не беше предшестван от широка и честа употреба на антибиотици, които подготвиха почвата, разрушавайки човешката имунна система.
Например първите жертви на СПИН бяха почти без изключение хора, употребявали огромни количества антибиотици. Тези лекарства очевидно са направили организма възприемчив към вируса, разрушавайки няколко защитни бариери на имунната система.