
Източна медицина » Аюрведа
Аюрведа за инфекциите
Инфекционната теория на болестите не е достояние на новото време. В Аюрведа – древната индийска медицина, инфекциозните болести се наричат болести на червеите, защото всички организми, предизвикващи патологии в човека – вируси, микроорганизми, хелминти и паразитиращи насекоми, са обединени под общото название Крими /от санскрит – червей/.
Всички Крими се разделят на две основни категории – Крими външни и Крими вътрешни.
Към външните Крими се отнасят микроорганизмите, които се развиват извън организма на човека. Към тази категория се отнасят и насекомите-паразити.
Към вътрешните Крими се отнасят микроорганизмите, които се развиват вътре в човешкия организъм, а също и хелминтите /глисти/. Аюрведа различава три типа вътрешни Крими:
Капхаджа Крими
Това са микроорганизми, които се размножават във вътрешните органи. Средата, в която те се развиват, е отровната развалена Капха – слуз. Заедно с нея те се разнасят из целия организъм.
Рактаджа Крими
Това са микроорганизмите, предизвикващи заразяване на кръвта и заедно с кръвта разнасящи се във всички органи и системи на тялото. Към болестите на Рактаджа-крими например се отнасят такива заболявания като шарка, морбили, стрептококовото заразяване на кръвта и др. Този тип Крими се отличават със свойството светкавично да се размножават в кръвта.
Пуришаджа Крими
Това са възбудителите на всички стомашно-чревни заболявания, включително холера, дизентерия, а също така глисти. Те се размножават в гниещата маса на дебелото черво и практически се намират у всеки човек, страдащ от запек или непрактикуващ очистителните йогийски процедури.
Като правило сферата на действие на Пуришаджа-крими е областта на червата и стомаха. Ако обаче те по някаква причина навлязът в хранопровода, възниква симптомът на отровния зловонен дъх, излизащ от устата на такъв пациент.