
Йога » Йогийски практики

Асаните
Асана означава йогийска телесна поза. Терминът за първи път е въведен от мъдреца Патанджали, който акцентира на две от най-съществените им характеристики Стхира и Сукха, съответно означаващи стабилно или устойчиво, удобно и приятно. Използването на двата термина свързано цели да подскаже, че макар асаните да се практикуват чрез тялото, те пораждат ефекти в психиката и ума.
Обикновено асаните се класифицират в два основни вида: медитативни и културални. Най-рано са били използвани и изследвани медитативните, които са около десетина: сидхасана, падмасана, муктасана, симхасана, свастикасана, ваджрасана, гуптасана, бхадрасна, симхасана. Едни от най-общите характеристики на медитативните асани са особеното разположение на краката и ръцете и изправено положение на тялото, врата и главата. При това е предоставен избор според индивидуалните предразположения и желания на личността.
Стандартните положения на медитативните асани съдействат да се получи и равномерно балансиране на тялото, да се избягват напреженията върху вътрешните органи и пр. По този начин се улеснява и практикуването на йогийското контролирано дишане /пранайама/, което способства за умственото концентриране или съсредоточаване.
Културалните асани са много повече, около 200. Чрез всяка от тях се цели строго определено въздействие върху даден орган, център или система, а като цяло – общото им
благоприятно въздействие върху физическите и психическите изяви на личността.
В индийската традиция като пожизнен брой асани за един практикуващ се посочват числата 84, 108 и 118 /с оглед на определена символика/. Най-известни, основни и задължително практикувани от един йога са 32 асани. В най-широко практикувания ежедневен цикъл в съвременни условия обикновено се подбират десетина асани, включително и някои от медитативните.
Освен специфичните им профилактични и терапевтични ефекти, за които се говори при всяка от разглежданите асани, те имат и някои по-глобални въздействия. Така например редица асани стимулират и развиват нервната система като цяло, като се започне от чакрите. Благотворно е въздействието на някои от тях и върху щитовидната жлеза, половите жлези. Не по-малко благотворно влияние асаните оказват и на функциите и развитието на мускулната система и гъвкавостта на тялото. И естествено при всички изброени по горе области в резултат на използването на едни или други асани неотменно следва да се получат и благотворни психо-физически резултати.
Кънчо КЪНЕВ
Из книгата „ЙОГА основни термини“