
Заболявания » Опорно-двигателна система » Други
Плоско стъпало
* Профилактиката е най-доброто средство да не получим плоско стъпало
* Специалните упражнения и общото укрепване на организма ще помогнат и в по-напреднала възраст
Плоскостъпието е доста широко разпространено сред млади и стари. Когато е вродено, то лесно може да бъде отстранено още в детските години с подходящи упражнения, стига родителите навреме да му обърнат внимание и да потърсят съветите на ортопед. В по-зряла възраст то може да настъпи в резултат на носене на неподходящи обувки, да бъде професионално /продължително стоене на крака/ или в резултат на общо отслабване на организма. Дори и съвсем нормално стъпало може да стане плоско, ако човек продължително време стои на крака, и то с неподходящи обувки на краката – най-вече това важи за жените.
Как да разберем,
дали имаме плоскостъпие и в каква фаза се намира то?
Намажете си ходилата с някаква мазнина и стъпете върху лист бяла хартия. Тялото трябва да бъде изправено, а двете стъпала да бъдат близко едно до друго, за да бъде равномерно разпределена тежестта върху тях. Върху хартията ще се отпечата долната част на стъпалото, която допира пода.
Сега отбележете с молив вътрешните краища на отпечатаното стъпало. След това разделете отпечатъка през средата с хоризонтална черта, която разделете на три равни части. Ако отразената част от вашето стъпало заема 1/3 част от хоризонталната линия, това означава, че стъпалото е правилно развито. Ако тази част от стъпалото заема половината от линията, това е предупредителен сигнал, ако заема цялата линия – налице е плоскостъпие.
Към най-честите отклонения, които са резултат най-вече от продължително стоене, спада сплеснатата предна част на стъпалото, тоест намаляване на извивката в предната част на стъпалото. Тази аномалия причинява болки при ходене и задебеляване на кожата на това място.
Лечението е комплексно.
Преди всичко, когато се работи в стоящо положение /келнери, продавачи, фризьорки, бръснари/, се носят обувки с дебели и меки подметки. Добър вариант са и обувките с връзки, обхващащи глезена. Те са от плат с изрязани пръсти и пети и това позволява краката да се проветряват. Всеки свободен миг трябва да се сяда и почива, като стъпалата са кръстосани и подпрени на външните краища – по една минута 3-4 пъти на час.
Допълнителните упражнения са много и те трябва да се правят постоянно. Това са подскоци, бягане, ходене. Например бягане с боси крака по мокра трева, по плитка вода върху чакъл или пясък /морския бряг/, ходене по неравен вълнист терен с еластични, меки обувки с тънки подметки, ходене боси с високо вдигнати пети, маршировка пети-пръсти /осем крачки с високо повдигнати пръсти на пети, осем крачки с високо вдигнати пети на пръсти/; хващане с пръстите на краката на хартиено топче, парцалче, камъче с всяко стъпало поотделно и др. Необходимо е общо укрепване на организма, засилване на кръвообращението, намаляване на телесното тегло, когато то е наднормено. Само след месеци упорита работа резултатите ще бъдат налице.