
Заболявания » Полова система » Менструални смущения
Ендометриоза
Ако погледнем последните медицински статистики, ще видим, че ендометриозата е едно от най-разпространените гинекологични заболявания. То е на трето място след възпалителните процеси и миома на матката.
Какво е ендометриозата? Просто казано, ендометриозата е една „грешно направлявана“ менструация. Всеки месец, като подготовка за потенциална бременност, тъканта на матката се уплътнява, за да осигури храна на фиксираната яйцеклетка. Ако не настъпи зачатие, вътрешната лигавица /т. нар. ендометриум/ бива изхвърлена; това е ежемесечното кървене. Но при това заболяване специализирана тъкан /епител/, нормално постилаща единствено кухината на матката /ендометриум/, се открива в други области на тялото.
Най-често това са яйчниците, следвани от маточните /фалопиеви/ тръби /те участват в поддържането на матката/ и маточната мускулатура /това състояние се нарича аденомиоза/. Такава тъкан може да се открие и по червата, пикочния мехур, понякога дори на куриозни места, като пъпа, белите дробове, в белези и шевове от операции; това е знак, че клетките пътешестват из тялото ни по кръвен и лимфен път.
И точно както в лигавицата вътрематочно, така и приемниците на клетките извън нея реагират на онези хормони, произвеждани и изхвърляни по време на цикъла. Когато те сигнализират, че ендометриумът трябва да започне ежемесечното си нарастване, разпръснатата тъкан също нараства и кърви по време на менструацията. За разлика обаче от нормалното място на ендометриума, в тези области липсват естествени отвеждащи канали, поради което кръвта и разпадните продукти се натрупват в тъканите, предизвиквайки болка, възпаление и увреждане на околните тъкани. Това може да доведе до значително образуване на ръбцова тъкан и е една от причините за безплодие при жената.
Причини
Те са все още неизяснени. Не се знае какво предизвиква ендометриозата, защо се появява при някои жени, а при други не. Защо засегнати са жените само по време на цикъл и най-вече със свръх продукция на женски полови хормони, защо тези хормони изграждат маточната лигавица. Различни изследвания показват, че това нарушение се унаследява. Не e изключено заболяването да се отключи вследствие на стреса и преумората по време на цикъл. Също е забелязано, че ендометриозата може да възникне след хирургическа намеса: аборт, цезарево сечение и др.
Симптоми
Преди всичко ендометриозата се среща при жени от 20 до 45 години. Коварството на тази болест се състои в това, че дълго време протича без симптоми. След време жената чувства силни болки преди и по време на месечния цикъл, които се излъчват към гърба и бедрата, и не отпускат, дори след приемане на аналгетици. Цикълът трае по-дълго и е по-обилен. Появяват се болки при полово сношение или при уриниране /зависи кои орган е засегнат/. В някои случай единственото оплакване е невъзможността за забременяване.
Кое е опасното? В 40-60% от случаите ендометриозата предизвиква безплодие, защото тези клетъчни натрупвания могат да запушат яйцепроводите и да направят матката функционално неспособна.
Лечение
Традиционната медицина лекува eндометриозата чрез хормонални хапчета и хирургическа намеса. Тези методи обаче не са много ефективни и водят да нежелани странични действия. Хормоналните препарати например подтискат месечното кръвотечение, с което предизвикват по изкуствен начин критическа възраст, включително и неприятните придружаващи явления: горещи вълни, увеличаване на теглото, нарушения в съня, акне, мазна кожа и т.н.
При традиционната хирургическа намеса често се изрязват матката с маточните тръби и яйчниците, което има тежки душевни последствия за жената. Освен това когато липсват яйчниците, жените автоматично влизат в климактериума, и то най-често с по-силни оплаквания, отколкото ако това стане по естествен път. В хормоналния баланс може да настъпи пълен хаос.
Ето защо се предпочитат някои алтернативни методи на лечение като: акупунктура, хомеопатия, както и различни препоръки за начина на хранене и т.н:
- Намалете съдържанието на мазнини /най-вече животинските/ в храната си. Някои жени са забелязали, че когато преминат на вегетарианско хранене, симптомите на ендометриозата намаляват. Ясно е, че мазнините принуждават организма да изработва допълнителни и излишни количества естроген, което затруднява женския организъм да се справи с тежестта на проблема.
- Употребявайте повече биофлавоноиди. Откритите в цитрусите, чесъна, лука и много други зеленчуци и плодове биофлавоноиди, са съединения, свързани функционално с витамин С. Освен останалите си полезни качества, те допринасят за намаляването на кръвотеченията, укрепвайки капилярните стени.
- Взимайте витамини от група В. Те са нужни на черния дроб, за да отделя естроген.
- Редовно се занимавайте с някакви физически упражнения: това ще намали риска от ендометриоза в тежката й форма, ще укрепи имунната ви система и ще тушира депресията /странично явление при употребата на някои препарати, които се предписват при ендометриоза/.
- Възползвайте се от методите на традиционната китайска медицина. Акупунктурата, акупресурата и китайските билки ще помогнат за облекчаване на болката.
- Упражнявайте йога и автогенен тренинг. Други техники на отпускане /релаксация/ също са подходящи, най-вече за избягване на стреса по време на цикъла, тъй като матката и ендометриозните кисти реагират особено чувствително на стреса.