
Заболявания » Полова система » Менструални смущения
Менструални смущения в пубертетна възраст
Най-голяма е честотата на аномалиите в пубертетната възраст. Първата нормална менструация настъпва между 9 и 17 години. Обикновено тя е наследствен белег, предаван от майка на дъщеря.
Твърде ранната менструация /преди 8 години/, както и нейното отсъствие /аменорея/ след навършване на 17 години, подлежат на по-задълбочени хормонални изследвания. При първичната аменорея трябва да се търси и наличие на анатомична аномалия като липса на яйчници и матка.
В същото време първите нередовни менструации в пубертета не трябва да будят безпокойство у родителите и да създават неоснователна паника у девойките /такива случаи не са изключение/. Първоначалният хормонален стимул по веригата хипоталамус-хипофиза-яйчници. Настъпва менструация, която не е предшествана от овулация, затова е безболезнена. Цикълът е нерегулярен, съпроводен от по-оскъдно или по-обилно и по-продължително кървене /хипо- или хиперменорея/. Това може да продължи от няколко месеца до 1-2 години.
Закъснението на менструацията може да се дължи и на фоликулярни яйчникови кисти. Те са функционални и обикновено не се нуждаят от лечение, тъй като изчезват след настъпване на поредната менструация. Ирисовата диагностика ги различава, което позволява тяхното проследяване.
Появата на първата болезнена менструация в пубертета /дисменорея/ е белег за наличие на овулация. Ако е твърде силна, тя се дължи на или на възпалителен процес в яйчниците, или на хормонален дисбаланс, усложнена от характерна за възрастта по-голяма чувствителност и нервност. Много рядко причината е недоразвита или прекалено наклонена напред или назад матка.
Причини
При всички споменати менструални смущения в пубертета се среща факторът наследство, но опитът на Здравен център “Дар” е показал, че те са повлияни до голяма степен и от начина на живот и хранителните навици. Поредицата от случаи на девойки и млади жени с аменорея, посетили нашия здравен център, са затвърдили нашето мнение, че бедната на белтъчини диета води до спомената аномалия. Установено е също, че дефицитът на цинк и витамин В /съдържат се в житните кълнове, бирената мая, рибата/ в организма предизвиква аменорея.
В стремежа си да бъдат слаби и привлекателни, момичетата се увличат по драстични и нефизиологични диети, които вредят на младия организъм.
Пубертетът е подходящата възраст за момичетата и техните родители да побеседват с лекар-природолечител, за да се избегнат грешките от нездравословни стереотипи и диети, и периодът на съзряването да премине по-гладко, без психични травми, както за девойките, така и за техните семейства.