
Заболявания » Полова система » Безплодие при мъжа и жената
Безплодие (стерилитет) при мъжа и жената – профилактика и лечение
Предпазване от безплодие при мъжа и жената
Профилактиката на безплодието трябва да започне още през вътреутробното развитие на човека, като бременната води природосъобразен живот, спазва указания за полова хигиена и режим, с което осигурява в най-голяма степен нормално развитие на плода.
Веднага след раждането трябва да се търсят и своевременно да се открият вродените аномалии на половите органи /ако такива съществуват/, за да се осигури своевременно лечение.
Грижите за хармоничното развитие на детето /особено през пубертета/ са изключително важни, тъй като от това зависи в значителна степен и пълноценното развитие на половите органи, на детеродната способност. Правилното възпитание, общото закаляване /спорт, туризъм, гимнастика, закаляващи процедури/ и рационалното хранене са много важни фактори в профилактиката на безплодието на жената и мъжа.
Добър показател за правилното развитие на гениталния апарат на жената е навременната поява на първата менструация.
С навлизането на момичето в полова зрялост то трябва да бъде запознато с хигиената на менструацията и половата хигиена въобще.
Всички юноши и девойки трябва да бъдат добре запознати със същността и смисъла на половия живот, бременността и раждането, с хигиената на половия живот, с опасностите, крият онанизмът и случайните заболявания. Избягването на извънбрачните полови сношения също е част от профилактиката на стерилитета.
Младите мъже и жени, водещи полов живот преди брака, трябва да познават и ползват безвредните средства за предпазване от забременяване, защото изкуствените аборти са най-честата причина за безплодието на жената.
Сериозно внимание трябва да се обръща и на общите заболявания /особено във възрастта на половото съзряване/, които могат да станат причина за безплодие: епидемичен паротит /заушка/, плеврит, туберкулоза и др.
Половата хигиена на мъжа и жената е изключително важен елемент в профилактиката на стерилитета. Половите сношения по време на менструация са опасни, тъй като отвореният канал на маточната шийка създава благоприятни условия за проникване в матката на микроорганизмите, които се внасят във влагалището при полово сношение. Половата нечистоплътност на мъжа е честа причина за внасяне на тежки инфекции във влагалището на жената.
Половите излишества и извращения са вредни не само за нервно-психичното здраве, но могат да унищожат и оплодителната способност.
Злоупотребата с алкохол и тютюнопушенето намаляват половата потентност и плодовитостта на мъжа и жената.
Лечение на безплодие при мъжа и жената
Безплодието на мъжа и на жената не е определено заболяване, а само симптом или на дефекти в развитието, или на заболявания на половия апарат или на общи заболявания.
Някои от причините на стерилитета могат лесно да бъдат отстранени, други – по-трудно и след упорито лечение, трети пък са неотстраними. Трябва обаче да се отбележи, че неотстранимите причини се срещат по-рядко, така че безплодието на мъжа и на жената в повечето случаи е лечимо.
Тук няма да се спираме върху методите и средства за лечение на безплодието, а ще посочим някои от условията, от които зависи в значителна степен успехът на лечението.
Тези условия са:
- Установяване на причината, предизвикала беплодието.
- Компетентност на провеждащия изследването и лечението.
- Системност и упоритост при провеждане на лечението. В някои случаи забременяването настъпва само след няколко месеца лечение, в други случаи лечението продължава 1-3-5 години.