
Заболявания » Полова система » Импотентност
Импотентност - симптоми, видове
Потиснати от стреса и нездравословния начин на живот през последните 15 години, много млади мъже са загрижени за сексуалността си. Но повечето български мъже не говорят за сексуалните си проблеми, дори и с партньорите си. Темата за проблемите в леглото за тях e табу.
Еректилните дисфункции зачестяват и се очертават като предизвикателство на 21 век.
Какво представлява импотентността или еректилната дисфункция?
Еректилната дисфункция е невъзможност или затруднение на способността за ерекция, поради което половият акт е невъзможен или силно затруднен. Импотентност буквално означава липса на сила в пениса. Мъж, чийто пенис омеква твърде бързо или който губи способността си да получи ерекция, се смята за импотентен – състояние, от което мъжете много се страхуват и избягват да говорят за него.
Еректилните дисфункции са широко разпространени в нашата страна, противно на твърденията, че българските мъже не „засичат“. Тези нарушения засягат над 50 процента от мъжете в сексуално активната възраст. Голям брой бизнесмени, банкери, компютърни специалисти с години не ползват отпуск, работят „non stop“, почти са забравили как се ходи пеша и какво означава излет сред природата, заспиват с чаша алкохол или с приспивателни и имат сексуални проблеми. Все по-често се появяват „засечките“, които им напомнят за убийствения им начин на живот.
Мъжката потентност не зависи само от тестостерона, но и от женските полови хормони - естрогените /естрогените при мъжа се образуват в тестисите, мозъка и мастната тъкан, дирижират се от хипофизата/. Тези хормони влияят на подвижността на сперматозоидите и са отговорни за мъжката оплодителна способност, предпазват от инфаркт, инсулт и остеопороза. Тридесетгодишният мъж има повече естрогени от шестдесетгодишна жена. Друг хормон на мъжката сила е дехидроепиандростерона /ДХЕА/, който се образува в надбъбречните жлези и в мъжкия организъм се преобразува в естрадиол – определя физическата енергия и умствените възможности на мъжа. Естрадиолът блокира стреса и неговите последици, понижава риска от сърдечно-съдови заболявания, мозъчен инсулт.
Нелекуваните еректилни дисфункции може постепенно да ликвидират сексуалното желание у мъжа.
Причини
Причините са най-разнородни. Мъжете, а и партньорките им трябва да знаят, че няма нарушение на ерекцията, което да е предизвикано само от психични или само от физиологични фактори. В повечето случаи те са комбинирани, а и зависят и от обстановката, в която се осъществява сексуалният контакт.
Няма връзка между нивото на мъжките полови хормони /тестостерона/ и ерекцията. Евнусите в харемите са кастрирани /без тестиси/, но могат да правят любов с жени. Тестостеронът е свързан със сексуалното желание, окосмяването и размера на тестисите.
Определено с напредването на възрастта сексуалните проблеми на мъжете зачестяват, половите им способности намаляват, ерекцията се нарушава. Данните от проведено в Масачузетския университет изследване сочат, че всеки втори мъж между 40 и 70 години има проблеми с ерекцията.
Еректилните дисфункции биват :
първична еректилна дисфункция, при която даден мъж може никога да не е имал ерекция. Среща се при 1% от представителите на силния пол.
вторична еректилна дисфункция, която имат 10-20% от мъжете.
Много фактори влияят на ерекцията. Това са:
1. психогенни фактори /при 70% от мъжете под 30 години/ – ерекцията започва в мозъка и завършва в пениса, характеризират се с:
- потиснатост, свързана с неуспешен полов акт;
- липса на привличане към партньорката;
- лоша комуникация в семейството /връзката/;
- неадекватно сексуално възпитание /страх от интимност/;
- запазена сутрешна ерекция;
- възможна мастурбация;
2. физиологични /органични/ фактори:
- рядко настъпваща или липсваща сутрешна ерекция;
- невъзможна мастурбация;
3. ситуационни фактори :
- възрастово разминаване /стар мъж с млада жена/;
- случаен секс;
- извънбрачен секс;
4. болести – различни болестни състояния засягат кръвоносните съдове и водят до еректилно функционално разстройство;
5. нелекуваното повишено кръвно налягане – в 17% от случаите, диабет – в 30%, сърдечни заболявания – 44% от случаите;
6. алкохол – неслучайно се говори за биреното „клюмване“. По принцип алкохолът усилва сексуалните желания, но намалява способностите на мъжа да ги осъществи, той пречи на ерекцията;
7. тютюнопушене – води до еректилни дисфункции, защото уврежда кръвоносните съдове особено ако мъжът пуши над една кутия цигари на ден и е пушил повече от 8 години;
8. нарушената мастна обмяна /затлъстяване/ и лошият холестерол водят до съдови увреждания и еректилна дисфункция;
9. рискови професии, свързани с хроничен стрес, нискочестотни вибрации, токсични изпарения;
10. лекарствени средства – лекарствата, които предизвикват еректилни дисфункции, са бета-блокери, диуретици /за лечение на хипертония/, статини /за лечение на хиперхолестеринемия/;
11. хирургически интервенции – в областта на таза:
12. хирургическа интервенция при доброкачествена простатна хиперплазия;
13. лъче- и химиотерапия при рак на простата;
Проблеми с потентността при мъжа предизвиква и хроничната интоксикация на дебелото черво и черния дроб.
Д-р Коста НИКОЛОВ