
Заболявания » Нервна система » Световъртеж

Световъртеж
В съвременния живот световъртежът се среща твърде често у много хора. Въпреки че се изучава и изследва от век и половина, неговата същност остава все още неизяснена.
Световъртежът е нарушение на нормалните възприятия на тялото по отношение на околното пространство. Той може да бъде предизвикан от органите, възприемащи това пространство, тоест вестибуларния апарат, зрението и повърхностната и дълбоката сетивност /от мускулите и ставите/. Съгласуваността в информацията за положението на тялото в пространството, която идва от трите изброени системи, осигурява пълното чувство за равновесие. Ако тя липсва, появява се световъртеж.
Загубата на една от посочените системи не довежда до пълна загуба на равновесието. Тя се чувства само при случаи на повишени изисквания към равновесието, например резки и бързи движения и смяна на положението на тялото. При пълна тъмнина и слепота човек е в състояние да пази равновесие.
Причини и симптоми
Световъртежът е сложно и многолико явление. Среща се в различни видове. При увреждане на вестибуларния апарат болният има чувството, че предметите се въртят около него или той около тях, че се приближават или отдалечават, има усещане за пропадане или за летене нагоре, залитане и пр. При тумори на малкия мозък и на слухово-вестибуларния нерв, световъртежът най-често е под формата на замаяност, несигурност. Притъмняване пред очите, поява на мрежа, мъгла двойна виждане и др. могат да бъдат признак за неврози, съдови смущения и други заболявания. Не бива да се приема за световъртеж чувството на тежест в главата, главоболието и краткотрайната загуба на ориентация.
Световъртежите се срещат по-често при жените, и то в преходни възрасти като пубертета и климакса. Тогава настъпват резки промени в организма – хормонални, съдови и др., които се отразяват на особено чувствителната и многостранно свързана с всички органи вестибуларна система. Социално-битовите, конфликтните ситуации са също фактор за предизвикване на световъртеж.
Съществуват и други вестибуларни световъртежи, появяващи се при грип, ангини, кръвотечения от носа. Те са слаби, движенията на главата не им оказват влияние и не се нарушава равновесието.
Виенето на свят може да бъде на пристъпи, за кратко време, постоянни – продължаващи месеци и години, и позиционни, тоест появяващи се само при лягане по гръб, при навеждане, изправяне.
Най-важно е делението на световъртежите на периферни – при поражение на вестибуларния апарат във вътрешното ухо, и на централни – при мозъчни заболявания. Те имат характерни особености, които се използват за определяне на мястото на увреждане.
Типична са световъртежите при мениеровата болест, при тумори и възпалителни заболявания на мозъка и вътрешното ухо, при травми на главата, инсулти, хипертония, атеросклероза, сърдечно-съдови заболявания.
Профилактика
Профилактиката на това заболяване се състои преди всичко в профилактиката на целия организъм: да се поддържа здрав и силен както във физическо, така и в психическо и душевно отношение, а това означава да се води природосъобразен живот.
Лечение
Световъртежът не е самостоятелно заболяване, затова при виене на свят е нужно най-вече да се изясни неговата първопричина. Тук много важна роля има ирисовата диагностика, практикувана в Здравен център „Дар“. Лечението на основното заболяване, например хипертонията, язвата на стомаха, сърдечните и бъбречните заболявания, туморите, овладяването на възпалителните процеси на мозъка и ухото, заболявания на гръбнака и ставите съдейства за премахването на световъртежа.