
Заболявания » Нервна система » Други
Енцефалит (възпаление на главния мозък)
Когато възпалителният процес не се ограничи в менингите, а засегне и мозъчното вещество, се развива картината на менингоенцефалит. Ако възпалителният процес започне направо с ангажирането на мозъчната тъкан, настъпва енцефалит, тоест възпаление на мозъчната тъкан.
Енцефалитите се причиняват от вируси, някои от които са известни.
Енцефалити могат да се получат и при различните ваксинации /например против едра шарка, холера, бяс/ или в процеса на боледуване от някои инфекциозни болести /скарлатина, морбили, лещенка, коклюш, коремен тиф/.
Болестната картина при всички енцефалити се развива твърде бурно, с повишена температура и ранни признаци на увреждане на мозъчната тъкан, което се изразява с два вида явления:
- Явления на възбуда – проявяват се генерализирани /общи/ или огнищни /местни/ гърчове, с пристъпи на потрепвания в едната или другата половина на тялото;
- Явления на отпадане – изразяват се в пареза или парализа на едната половина на тялото, нерядко само на едната ръка или единия крак. В острия период съзнанието може да бъде променено, да се явят бълнувания, халюцинации, илюзии или, обратно, болният да изпадне в сънливост и кома.
Каква ще бъде клиничната картина на острия период и евентуално на остатъчните явления от преболедувания енцефалит зависи не само от тежестта на общото и мозъчното заболяване, а и от това кои мозъчни структури са засегнати /клетки, сиво вещество, проводни пътища, бяло вещество/ и коя част на централната нервна система е увредена: главен мозък, междинен мозък, мозъчен ствол, малък мозък, гръбначен стълб.
Така например при един постваксинален енцефалит, който засяга мозъчната кора, ще се получат гърчове, остатъчна епилепсия, увреждане в развитието на интелекта.
Сравнително по-благоприятно е развитието и по-пълно оздравяването при засягането на нервната система през време на боледуването от лещенка /варицела/. Тогава се засяга предимно малкият мозък. Заболелият /главно деца/ започва да залита, появява се треперене на ръцете /особено при посягане към предмети/. Тези прояви постепенно изчезват в разстояние на няколко седмици.