
Заболявания » Заразни и инфекциозни » Други
Отравяния с гъби
Гъбите спадат към голяма група растителни организми. Освен че могат да бъдат причина за заболяване и отравяне на хора, животни и растения, те поразяват хранителни и промишлени продукти, книги, дървесни части и др. Изпълняват огромна санитарна дейност при кръговрата на веществата в природата. Гъбите се намират навсякъде по земното кълбо. Гъбните дрожди издържат до 8 000 атмосфери налягане. Облъчвания с лъчи, които са смъртоносни за човека и животните, са безопасни за някои гъби. При температура над 40 градуса по Целзий по-голямата част от тях не загиват.
Гъбите съдържат свободни мастни киселини, главно олеинова и палметинова, аминокиселини, липиди, азотни вещества, фосфатиди, холестерин, ферменти, микроелементи, витамини В1, В2, С, D, РР и др. съединения.
Науката за отровите и противоотровите е създадена най-напред при арабите, след което се разпространява в останалия свят.
Видове отровни гъби, симптоми на пораженията и изход. В зависимост от отровните вещества, които съдържат, гъбите се разделят на три групи:
- Гъби, съдържащи отровата фалоидин. Към тях спадат зелената мухоморка, жълтата мухоморка, волварията и др. Симптомите се получават от 10 до 30 часа след взимането на отровната гъба. При отравяния с тях се получава главоболие, виене на свят, нарушено зрение, безпокойствие, стомашни болки, силна жажда, силни болки в областта на черния дроб, обилна пот. Температурата спада на 35-36 градуса, урината е мътна и в малки количества, пулсът е неправилен. Рядко настъпва оздравяване. Отровното вещество фалоидин запазва отровността си при варене.
- Гъби, съдържащи отровата мускарин. Към тях спадат червената мухоморка, петнистата мухоморка, пантерката, вълчият зъб и др. Симптомите настъпват от половин до два часа след консумация. Отравянето се характеризира с чести повръщания и диария, главозамайване с халюцинации, сънливост. Оздравяване има, ако консумацията не е голяма.
- Гъби, съдържащи смолисти вещества. Към тях спадат отровната млечница, бясната гъба, дяволската гъба и др. Симптомите се получават от 10 до 48 часа след консумирането на гъбата. Отравянето се характеризира с виене на свят, повръщане, диария, студена пот, изстиване на крайниците, болки в корема, бавен пулс. Обикновено отравянето с тези гъби завършва с оздравяване.
Профилактика и оказване на първа помощ
Отравяния с гъби се получават не само при консумация на пресни, но и на изсушени, солени и мариновани гъби. Отровността им се намалява, ако се изхвърли водата, в която се варят, или ако се накиснат предварително във вода и оцет. Това, разбира се, не е сигурно средство за премахване на тяхната отровност.
При отравяния с гъби, докато дойде лекарят, се взима медицински въглен /от аптеката/, слагат се студени компреси на главата, прави се клизма с топла вода, отвара от лайка, прясна или преварена урина. Добре е да е предизвика повръщане, като се изпият 2-3 чаши затоплена, леко посолена вода и след това се помогне с двата пръста в устата. Не трябва да се взима лимон или оцет.
3-те правила на гъбаря:
1. Не бери гъби, които не познаваш.
2. Не купувай гъби от случай купувачи.
3. Не консумирай загнили, презрели, наядени от червеи или престояли гъби.