
Заболявания » Обмяна на веществата » Подагра

Подагра
Подаграта е заболяване, при което е смутена обмяната на пикочната киселина и се проявява с пристъпи от силни болки и подуване на ставите. Заболяват по-често мъжете между 35- и 50-годишна възраст, като болестта може да има фамилна обремененост.
Симптоми
Болестта протича остро или хронично, като обикновено острата форма преминава в хронична.
Остра форма. Тогава е характерен острият подагричен пристъп, който много често настъпва след обилно нахранване, след психично вълнение или физическо усилие. Болният се събужда през нощта, на разсъмване, с ужасни болки в палеца на крака, които се разпространяват по целия крак. Ставата се подува, зачервява и е много чувствителна към допиране. Кожата над нея е лъскава и опъната. Сравнително по-рядко се засягат колянната, раменната става, китките и пръстите на ръцете. Повишава се и температура /до 39 градуса/, болният е неспокоен, понякога има сърцебиене, болки в корема. Към сутринта болките затихват. Тези пристъпи продължават 6-8 дни, но постепенно силата им намалява и болният се възстановява. Ставата остава дълго време болезнена при ходене. След различно дълго време /до 2 години/ се явява нова криза.
Може да се засегнат глезените и коленните стави. Постепенно в кожата на ставата, а и по ушите и на други места се явяват плътни възелчета. Почти всички органи могат да бъдат засегнати от болестта.
Хронична форма. Тя се наблюдава в периода между пристъпите. Заболяването протича с по-слаби болки и схващания в ставите, с чести бъбречни кризи. Развиват се хронични подагрични пристъпи, които водят до деформация на ставите с появата на т. нар. тофи. Това са натрупвания на кристали от соли на пикочна киселина и урати /пурини/, разположени около ставите и ушните миди под формата на удебеления; те са неболезнени, но понякога могат да се възпалят и да засегнат околните тъкани.
Механизъм на протичане
Подаграта е заболяване, което се характеризира с увеличение на пикочната киселина в тъканите и кръвния серум; тя е продукт на междинна белтъчна обмяна /пуринова обмяна/. Изхвърлянето на пикочната киселина се осъществява главно чрез бъбреците, но част от нея се отделя чрез дебелото черво и кожата. При смущение в пуриновата обмяна се наблюдава свръхпроизводство на пикочна киселина, като нейното елиминиране се затруднява. Ако и отделителните органи не функционират в пълен обем, тези обменни продукти се натрупват в тъканите и ги възпаляват. Кристалите от солите на пикочната киселина /пурини/ се отлагат предимно в съединителната тъкан; възпалителната реакция води до разрушаване на съединителната тъкан и хроничен артрит.
Причини
Високото равнище на пикочна киселина, което е в основата за появяването на подаграта, се дължи най-вече на обилната употреба на храна, богата на пурини: месо, месни произведения /особено шунка/, карантия /черен дроб, бъбреци, момици, далак, мозък/, дивеч, фъстъци, консерви, алкохол /особено бира/. Важни фактори са още интоксикацията на организма, заседналият начин на живот, приемането на медикаменти /диуретици, чернодробни екстракти/, стресовите ситуации, натовареността на организма при неспазване на отдих на работа и др. Натрупването на пурини в тъканите с последващо възпаляване на последните се дължи още на нарушено функциониране на отделителните органи. Влияние има и състоянието на нервната система, на психиката.
Усложнения
Най-честите усложнения са: хронични нефропатии, уратна литиаза, пиелонефрит, хронична бъбречна недостатъчност.
Понякога пациенти на Здравен кабинет „Дар“ страдат от т. нар. атипични форми на подагра, но винаги имат по-високи стойности на серумна концентрация на пикочна киселина, по-рядко с уратни бъбречни камъни или ставни тъканни поражения.