
Заболявания » Обмяна на веществата » Подагра
Подагра - лечение
Понеже симптомите на заболяването са подуване, възпаление и болка в ставите, много хора правят грешка, като започват самолечение с използването на различни видове мазила и загряващи компреси, считайки, че става дума за артрит. Те изпускат един важен момент: че трябва да се премахне причината, а не следствието. В случая трябва да се намали високото равнище на пикочна киселина в организма и отлагането на кристали от соли /пурини/ в тъканите.
Диета
За това ще съдейства в изключително голяма степен спазването на строг хранителен режим. Не бива да се приемат храни с високо съдържание на пурини: споменатите месо /особено свинското и всички видове червени меса/, месни произведения, карантия, фъстъци, дивеч и консерви, както и някои видове риба /аншоа, сардини/. Трябва да се намали приемът на храна със средно съдържание на пурини: миди, стриди, граф, боб, леща, спанак и др. Употребата на алкохол /най-вече бира/ също се изключва.
В диетата трябва да присъства вегетарианската храна с много плодове /измити, защото се пръскат с отровни химикали/ и зеленчуци /картофи, домати, краставици, репички, целина, коприва и т. н./. Много полезни са картофите. Нужно е също така да се приемат много течности.
Очистване
Понеже подаграта е свързана със затруднено изхвърляне на пикочната киселина от организма вследствие нарушеното функциониране /затлачване/ на отделителните органи, очистването на дебелото черво, черния дроб, бъбреците и др., както и на целия организъм, е твърде важна мярка в лечението на заболяването. Това става по най-ефикасен начин посредством методиката за очистване на органите и системите, описана в Книга 1 на Енциклопедия за здраве “Дар”.
Възстановяването и регулирането на нормалната обмяна на веществата изисква комплексен подход, в който, освен балансирана диета и очистване на организма, се включва още соколечение, дозирано лечебно гладуване, двигателен режим, балнеолечение, подходящи гимнастически и дихателни упражнения, самовнушение, рефлексотерапия, фитотерапия и др.
За силата на комплексния подход и за важността да се спазват строго предписанията говори следния случай.
40-годишният В. Г. се яви в Здравен център “Дар” с болки и подуване на глезенната става на десния крак. Прегледът установи остра форма на подагра. При съставянето на лечебния план сложихме акцент върху възстановяване на пуриновата обмяна, като назначихме много строга диета с изцяло премахване на алкохола и кафето и с изключване на всички животински мазнини. Коригирахме начина на живот, предписахме фитотерапия.
От това пациентът се разгневи много силно и стана да си върви, като каза, че никога няма да се лиши от забранените му храни, ще живее по старому, като намери други начини на лечение.
След по-малко от 10 дни обаче той се свърза отново със Здравния център, поднасяйки своите извинения на лекуващия лекар. Той обясни, че този път е готов да направи всичко, за да може да поправи състоянието си. Наскоро преди това получил криза, с нетърпими болки в подутата става. Опитал лечение с медикаменти без успех и 3 дни не бил в състояние да ходи на работа. А професията му, строителен инженер, не търпяла отсъствия.
Беше съставен отново лечебен план, в който бяха включени фактори, въздействащи на емоционално и физическо ниво. За кратко време състоянието на пациента се подобри бързо и на контролния преглед знаците в ириса показваха невероятен напредък. Изследванията потвърдиха резултатите. В. Г. продължи да живее по начертания път, спазвайки стриктно диетата, редувайки работата с отдих и позитивно мислене.
Но 2 месеца след това, на един Великден, той гостувал на роднини, които го съблазнили да хапне агнешко месо. Още на следващия ден той дойде с подут крак; на него му бе препоръчано да се върне на индивидуалния си режим и от тогава вече нямаше проблеми със здравето си.
Лечение при подагричен пристъп. По време на криза е необходимо болният да остане в леглото, като заеме удобно за болната става положение. На болното място /става/ се поставя парен компрес или пък се прави гореща баня, след което се завива с компрес от мед /на парче платно се намазва пласт мед и се увива/. След време медът се всмуква от кожата и платното остава почти сухо. После компресът се подновява с нов мед. Ако болният се понася влажната топлина, се слагат торбички с горещ пясък или трици.