
Заболявания » Обмяна на веществата » Наднормено тегло

Наднормено тегло и затлъстяване
Наднорменото тегло и затлъстяването са проблем от първостепенно значение за цивилизацията. Този обезпокояващ проблем непрекъснато расте в световен мащаб. Той не подминава и нашата страна. Повече от две трети от българите са с наднормено тегло или затлъстяване. Най-тревожното е, че много малки деца също страдат от тях.
Според статистиката всеки 10 процента наднормено тегло намалява с 13 процента продължителността на живота. При стегната коремна преса подкожната мастна тъкан в областта на корема не бива да надвишава 1,5 сантиметра.
Наднорменото тегло е натрупване на телесна маса над приетата норма. Това не означава още, че то се превръща автоматично в проблем за човека, защото в някои случаи то няма отрицателни последствия. Например при спортисти или физически работници увеличената телесна маса може да се дължи на силно развита мускулатура.
Наднорменото тегло се превръща в сериозен проблем, само когато то е придружено със затлъстяване.
Обикновено двете явления се смесват в съзнанието на хората, и то до такава степен, че често, говорейки за едното, те имат предвид другото. Това е така, защото наднорменото тегло се дължи повече на увеличаването на мастната тъкан в мастните депа на организма вследствие на смутена липидна /мастна/ обмяна, отколкото на по-голяма костна, мускулна или органна маса, както е при спортистите и някои други индивиди. В този ред на мисли има смисъл да се разглеждат проблемите на наднорменото тегло само през призмата на затлъстяването.
Симптоми
Вече се знае, че пълнотата не е признак на здраве и благополучие, както се смяташе до неотдавна. Отпадна и другата заблуда, че тя е само козметичен и естетичен дефект, водещ до понижаване на самочувствието. Затлъстяването е преди всичко сериозен здравен проблем, който може да повлече след себе си редица усложнения. Защото, ако затлъстяването е от I-ва степен (телесната маса е повишена с 10-29 процента), организмът запазва общото си състояние. Но ако то е от II-ра (30-49%), III-та (50-99%) или IV-та степен (над 100%), общото състояние е увредено и се характеризира с повишен апетит, повишена жажда, засилено изпотяване, лесна уморяемост, преходни невротични прояви и главоболие. Освен че предизвиква общ дискомфорт в организма, затлъстяването в тези случаи се съпътства от нарушена обмяна на веществата и е рисков фактор за развитие на захарен диабет, хипертония, атеросклероза, инфаркт на миокарда, белодробно сърце, тромбофлебит, подагра, невро- и холелитиаза, мастна инфилтрация на черния дроб, артрозни изменения в тазобедрените, коленните стави и гръбначния стълб с деформации и остеопороза.
Видове затлъстяване
Според това от какво е породено затлъстяването бива първично (есенциално) и вторично (симптоматично).
Първичното затлъстяване обхваща 95 процента от случаите на затлъстяване. То се дели на:
- Алиментарно (хранително). Развива се вследствие на преяждане и намалена двигателна активност на фона на нормална обмяна на веществата;
- Регулаторно. Дължи се на болестно активиране на центъра на апетита в хипоталамуса. Синтезът на мастите се повишава, като въглехидратите се превръщат в мазнини;
- Метаболитно (на обмяната на веществата). То е наследствено. При умерено хранене синтезът на масти е повишен от въглехидрати, приети в умерено количество.
Вторичното затлъстяване бива:
- Централно-нервно. То се развива в резултат на психотравма, стрес, нервно напрежение, когато апетитът рязко се повишава.
- Ендокринно затлъстяване. То е вследствие на заболявания на щитовидната жлеза, хипофизата, надбъбречните и половите жлези. Придружено е често от нисък ръст, изоставане в половото съзряване и др. в резултат на хипофункция на изброените жлези с вътрешна секреция.
Затлъстяването може да бъде класифицирано и според своята морфология. Тогава то бива:
- Хипертрофно. То е съпроводено с увеличаване обема на мастните клетки без нарастване на общия им брой.
- Хиперпластично. То е съпроводено с увеличаване броя на мастните клетки. Тъй като апетитът се определя главно от броя на клетките, при първия тип борбата за отслабване е по-леко. Не е така при хиперпластично затлъстяване, където чувството за глад може да остане за дълго.
За причините, уврежданията на организма, които може да причини затлъстяването и неговото лечение можете да прочетете в статиите по-долу, под чертата.
В Здравен център „Дар“ подхождаме индивидуално към нуждите на всеки пациент. След цялостен преглед с ирисова диагностика лекарят ще установи симптомите и причините за затлъстяването и след това ще изготви комплексен, индивидуален план за лечение.