
Заболявания » Опорно-двигателна система » Дископатия

Дископатия
Почти всеки втори човек в страната рано или късно има проблеми с гръбначния стълб; сред най-честите от тях е дископатията /притискане на междупрешленните дискове/ – поясна или шийна.
Гръбначният стълб се състои от двадесет и четири прешлена – седем шийни, дванадесет гръдни и пет поясни. Под тях се разполагат тазовата и опашна кост.
Прешлените са свързани помежду си чрез ставни телца, закрепени едно за друго посредством междупрешленните дискове, които разпределят и омекотяват натиска. Телата на всички прешлени оформят канала за гръбначния мозък, който свързва централната нервна система с останалите органи в тялото. Около самия гръбначен стълб има множество ставни връзки, повърхностни и дълбоки мускули, артерии, вени и капиляри, подсигуряващи движенията.
Намаляването височината на междупрешленния диск и загубата на амортисионните му свойства водят до появата на патологични изменения, в случая – до дископатия.
Причини и механизъм на заболяването
Те са различни: неправилна поза през работния ден, чести микротравми, нарушено психично равновесие, небалансирано хранене, неправилен двигателен режим, наднормено тегло. С времето възникват деформации – лумбална хиперлордоза /огъване в кръста над нормалното/, торакална хифоза /оформяне на гърбица/, сколиоза /странично усукване на гръбначния стълб/. Получава се ускорено износване на междупрешленните дискове, пренапрежение в отделни мускулни групи. Мускулният спазъм води до влошаване на кръвоснабдяването, обездвижване и притискане на междупрешленните дискове /дископатия/.
Защитната реакция в тези случаи е „натрупването на соли“ в зоната на болната става. Образуват се костни израстъци – остеофити/.
Важна роля в патологичните изменения имат и често повтарящи се стресови ситуации или изживяването на психологически шок, които дават отражение в координацията между централната нервна система и мускулатура на тялото. Психическите травми се отразяват първоначално на шийните, след това на гръдните, накрая на поясните мускули около гръбначния стълб.
За цялостното отстраняване на дископатиите и предотвратяването на дискови хернии е нужно определянето на комплексен подход в лечението. В тази насока се използват фитотерапия, цикъл от редовни физически упражнения, методики за възстановяване на психичното равновесие и др.