
Заболявания » Опорно-двигателна система » Други
Бехтерева болест
Това заболяване се среща предимно при млади мъже. Постепенно води до неподвижност са гръбначния стълб.
Причини
Значение за развитие на Бехтерева болест имат прекарани инфекции, продължителна работа в неподвижно положение, работа с токсични вещества. Различни травми, удари върху гръбнака, скачания от високо по-късно могат да доведат до сковаване движенията на прешлените.
Неправилното хранене със значителна употреба на животинска храна, млечни продукти, сол, захар, рафинирани белобрашнени и нишестени произведения, алкохол, кафе, тютюн, с добавка на различни и чести стресови ситуации много помагат за развитие на това заболяване.
Симптоми
Първите признаци са различни по сила и честота болки в гръбнака и кръста. По-силни са денем, при движение, при кашлица. Постепенно подвижността на гръбнака намалява, движенията на тялото се затрудняват. Човек не може сутрин да се облече, всяко движение става с трудност. Заболяването води до инвалидност.
Лечение
На първо място човек с такова заболяване трябва да се погрижи за постепенното изчистване на вътрешната среда. Започва се с дебелото черво, черния дроб, бъбреците, ставите. Тава е задължително, за да могат натрупаните отрови във вид на различни образования по гръбначния стълб лесно да бъдат изхвърлени от организма. Различните етапи на очистване на организма изчерпателно са разгледани в Енциклопедия за здраве “Дар”, Книга 1 и Книга 2.
Диета. Много важно е да се смени начинът на хранене. Да се премине на растителна храна, с повече прясно изцедени сокове от ябълки, моркови, грозде, червено цвекло, цитрусови плодове. Храната да е предимно сурова. Приготвянето да е печене или варене. Пърженето се изключва. Да се намалят или изключат от употреба месото и месните продукти, яйцата, сиренето, кашкавалът, прясното мляко, всичко от бяло брашно. Допуска се малко масло, извара и кисело мляко.
Честите и кратки разтоварителни диети, лечебни гладувания, провеждани под ръководството на лекор, са изключително полезни.
Двигателна активност. Важно е да не се допуска обездвижване. Колкото и да е трудно всяко движение не се отказвайте от ходене, плуване, различни гимнастики, масажи и самомасажи. Много полезни са асаните от системата на Йога. В Кн.1 и Кн. 2 ще намерите два комплекса за раздвижване на ставите. Те са изключително полезни.
Фитотерапия и уринотерапия. Предлагаме всяка вечер гръбнакът и коремът да се разтриват, в продължение на 30 мин с топла преварена или стара /престояла 7-8 и повече дни/ урина. Разтриването може да стане със смес от терпентин и камфор. След това тялото се измива с топла вода. За през нощта препоръчваме гръбнакът да се да се наложи с дълго парче от мушамичка /Вж. Шипове/. В Здравен център “Дар” имаме специален билков лосион за намазване.
За пиене препоръчваме различни чайове, които подпомагат изчистването на дебелото черва и бъбреците /от полски хвощ, зърнастец, майчин лист, невен, царевична коса, плод от хвойна, корени от глухарче и др/.
Не на последно място е психическото състояние на болния. Подтиснатото настроение увеличава задръжните процеси и влошава състоянието на организма, а ведрото състояние на духа подпомагат освобождаването от натрупаните отлагания Вж. Психотренинг, Енциклопедия за здраве “Дар”, Книга 3.