
Заболявания » Дихателна система » Синузит
Синузит (възпаление на околоносните кухини) - лечение
Ясно е, че за да се излекува синузитът, е нужно да се очисти слузта както в околоносната кухина, където тя е най-концентрирана и уплътнена, така и в целия организъм.
Очистване. Очистването на синусите става чрез следната процедура. За целта главата първо се нагрява; това може да стане с местни парни или водни бани. /Добър резултат дават горещите компреси с изцедена кърпа, предварително натопена в гореща вода или в отвара от лайка, която се слага на болното място. Много добро въздействие има парната баня над съд с врящ солен разтвор с лайка; горещият солен и влажен въздух чудесно прониква в кухините и освобождава слузта. На болните се препоръчва и чай от мента за освобождаване на дихателните пътища. Същото действие има вдишването на парите от етеричните масла (евкалиптово, ментолово) в сауна или с помощта на парна баня./ Обикновено нагряването трае 5 мин, а след това главата се изплаква с хладка вода. Нагревките се правят, за да може уплътнената маса слуз или гной да бъдат приведени в течно състояние, преди да бъдат изведени навън. Тяхното изхвърляне, което е същността на процедурата, се състои в промивка на носоглътката с такава течност, която посредством осмоза едновременно разтваря и изтегля шлаките. Най-подходяща за това е собствената топла урина. Тя може да бъде заменена с обикновена морска вода или със солен разтвор. Процедурата се извършва по следния начин: едната ноздра на носа се запушва с пръсти; в другата се излива или с нея се смърква от течността така, че тя да попадне в носната кухина; издухва се през първата ноздра или се изплюва през устата. След това ноздрите се сменят. Тази процедура се повтаря до пълното очистване на синусите.
Очистването на целия организъм става по познатата методика за очистване на органите и системите /Вж. Книга 1 на Енциклопедия за здраве “Дар”/, чрез лечебно въздържане от храна /Вж. Книга 2 на Енциклопедия за здраве “Дар”/ или чрез постите /Пак там/.
Диета. Понеже слузта и гнойта се натрупват в организма най-вече поради лошото хранене, болните от синузит трябва да спазват такава диета, в която се ограничават или напълно се премахват всички слузообразуващи храни с киселинен характер: месо и месни произведения, прясно краве мляко и продуктите от него, бял хляб и белобрашнени изделия, консервите от всякакъв вид, силно рафинираните храни, пържените храни, животинските мазнини и пр. Също така трябва да се махне тютюнът, алкохолът и кафето. Вредни хранителни навици като преяждане, бързо дъвчене, хранене в стресова обстановка, които превръщат храната в слуз, също трябва да се изкоренят.
Други препоръки:
1. Соколечение. То дава добри резултати в борбата със синузита. Използва се комбинация от следните прясно изстискани сокове: моркови 300 мл, червено цвекло 100 мл, целина 160 мл и магданоз 60 мл. Общото количество не трябва да бъде по-малко от 500 мл на ден при минимално употреба от 2-3 седмици.
2. Хрянът е силно слузоотстраняващо растение. Той може да се използва под формата на лапи, поставени на болното място, или приет на каша /към 150 гр пасиран хрян се прибавя сокът на 2-3 лимона; пие се по половин чаена лъжичка сутрин и вечер на гладен стомах/.
3. Чесънът съдържа вещества, които преминават през всички части на главата, съдействайки за лечението на всички възпаления, дори и стари, в синусите, ушите, зъбите и др. Препоръчва се да се пие 3 пъти на ден чай от чесън /в чаша топла (60-70 градуса) вода се разбъркват 2-3 скилидки счукан чесън/. Друго приложение на чесъна: скилидка, голяма колкото кафено зърно, се очиства внимателно с ръце /нож не се използва/, като се запазва тънката ципа, слага се в устата между горните кътници и вътрешната страна на бузата.
4. Болните имат постоянен кислороден дефицит в резултат на затрудненото носово дишане. Ето защо са необходими подходящи дихателни упражнения /Вж. Астма/, всекидневни разходки и туризъм.
5. Болните трябва да избягват силните натоварвания на нервната система: полова и умствена възбуда, стрес, силни душевни вълнения, безсъние и др.
Забележка. Не препоръчваме продаваните в аптеките капки за нос; много от тях имат силно негативно действие: в началото отокът на носната лигавица се премахва, но след това посредством автономната нервна система кръвоносните съдове отново се разширяват и отново се появява оток на лигавицата.