
Здравословен живот » Дишане
Пълно дишане
Този вид дишане се определя от това, че се състои от три части: КОРЕМНО /долно, диафрагмено/; ГРЪДНО /средно, ребрено/; КЛЮЧИЧНО /горно/ дишане. При повечето от хората липсва една или друга от тези части, което им се отразява неблагоприятно - особено с течение на годините. Например, повечето жени изобщо или твърде малко дишат коремно. Така те не вентилират долните дялове на белите дробове, също липсва масажът на вътрешните органи и в резултат, в определена възраст, започват да се появяват така наречените " женски болести". Коремното дишане е идеална практика срещу това.
а/ Изпълнение на КОРЕМНО ДИШАНЕ.
Изходно положение: седнали изправени /главата, шията и гърбът на една линия/ на пода в турски седеж или на стол, прави или легнали на пода. Мисълта е насочена към пъпа. Издишваме докрай /запомнете, всяко дихателно упражнение започва с издишване!/, при което коремът се прибира навътре /диафрагмата се изкачва нагоре/. След това вдишваме бавно през носа, при което коремът се издува /диафрагмата се спуска, при което упражнява лек натиск върху коремните органи/, без да повдигаме гръдния кош и раменете. Долната част от дробовете се изпълва с въздух. След това следва издишване, при което коремът се прибира плътно навътре, а диафрагмата се издига, изтласквайки въздуха през носа.
Препоръчване в началото дланите да се поставят върху корема, за да се следи осезаемо свиването и издуването му.
Този вид дишане е характерен за мъжете.
б/ Изпълнение на РЕБРЕНО ДИШАНЕ.
Заставаме в изправен стоеж. Мисълта е насочена към двете страни на ребрата. Диафрагмата е неподвижна. Издишваме максимално през носа, след което дълбоко и продължително вдишваме, при което гръдният кош се разширява встрани и леко нагоре. С въздух се изпълва само средната част от белите дробове, а коремът и раменете остават относително неподвижни.
В началото поставете дланите от двете страни на на гръдния кош, за да следите свиването и разширяването.
в/ Изпълнения на КЛЮЧИЧНО ДИШАНЕ
Заставаме в изправен стоеж, мисълта е насочена към ключиците и раменете - горната част на белите дробове. След дълбоко издишване, вдишваме бавно през носа, повдигайки ключиците и раменете леко нагоре. Въздухът изпълва само горната част на дробовете. При издишването през носа раменете се спускат бавно надолу.
Този вид дишане е характерен предимно за жените и е най-непълноценното дишане от трите вида.
ПЪЛНО ДИШАНЕ
То се състои от последователно, хармонично съчетаване на КОРЕМНОТО, РЕБРЕНОТО, и КЛЮЧИЧНОТО дишане. По време на вдишването въздухът трябва да влиза постепенно, без прекъсване, на постоянна струя, без никакъв шум, изпълвайки последователно корема, гръдния кош и горната част на гърдите. Издишването става в обратна посока - първо се свива коремът и изтласкваме въздуха от него; чрез свиване на ребрата - от средната им част, а чрез снишаване на раменете - от горната час на дробовете.
При всички упражнения не бива да се напрягаме, да се напъваме, да стягаме мускулите, да се издуваме като балон. Повтаря се толкова пъти, колкото ни е приятно.
За да бъде усвоено пълното дишане, няколко седмици трябва да се упражняват поотделно трите вида дишания и чак тогава да се пристъпи към пълното дишане.