
Източна медицина » Източна медицина

Маслата като храна и лекарство
* Какво съветват тибетските лекари за употребата на различни видове масла
В древната тибетска книга за здравето „Чжуд-ши“ цяла глава е посветена на продуктите, които се използват за храна и се нарича „За вкусовете“. В нея подобяващо място е отредено и на използването на масла: топените мазнини от животински произход, растителните масла, кулинарните мазнини, използващи се при готвенето на ястия за придаване на приятен аромат и вкус, включително и мазнините, които се съдържат в самите продукти и са невидими.
Тибетските лекари смятат, че организма на човека е достатъчно мъдър, за да избере от всичко, което влиза в него във вид на храна и напитки, онези вещества, които са му необходими за възстановяване на здравето от заболявания. Затова е нужно човек да се отнася разумно към храненето си, без да прекалява, нито да се ограничава излишно в яденето.
Ако сте решили да се лекувате с маслено лекарство, „Чжуд-ши“ дава следните съвети:
- Ръководейки се от храносмилащата сила на стомаха на даден човек, да се предписват според това умерено, средно или засилено хранене.
- Тези, които постоянно се хранят с масло и мазнини, отначало да се хранят с „груба“ храна, а след това да преминат на масло.
- На тези, които са се хранили с „груби“ храни и поради това вътре в тях се е получила „твърдост“, да се дава масло без сол.
- „Нектарът“, който помага за усвояването на всички масла, е горещата вода.
- Да се яде „топло“, лесносмилаемо и в малки количества.
- Маслото да се дава на гладно, без да се смесва с каквото и да е.
- Който иска да живее дълго, да засили огъня и топлината, да има ясна памет и да развие ума си, нека яде топено масло.
- Който има увеличен вятър, който иска да бъде пълен, да яде растително масло.
- През зимата предпочитайте топеното масло, през лятото – растителното; за разхлабване топеното масло се дава на разсъмване.
- Маслото като укрепващо средство. За лечение на деца, старци и всички, които имат отслабване на огъня и топлината, засилена жажда и упадък на силите – за тях се предписва месна супа, пържен ечемик и ориз, смесени с мед, петмез и торено масло.
- Ако маслото се яде след, преди или по време на хранене, то съответно ще въздейства върху горната, долната и средната части на тялото.
- Приготвеното според правилата масло се прецежда, добавят се допълнителни лекарства и три сладки неща: захар, петмез и мед, всичко това се разбърква и се дава сутрин по едно парче.
- По това време да се избягва влагата, студа, течението, трудно смилаемата храна, преумората.
- Ако маслото се усвоява лошо, дава се отвара от морска сол.
- След лечението чрез добро хранене трябва да се укрепят телесните сили.
ЗА ВАШЕ СВЕДЕНИЕ
- При изгарянето /окисляването/ на 1 г мазнини в организма се отделят 9,3-9,8 ккал топлинна енергия или два пъти повече, отколкото при изгарянето на 1 г белтъчини и въглехидрати.
- Растителните мазнини се смилат по-лесно, но при изгарянето си дават по-малко топлина, а животинските обратно – смилат се по-трудно, но отделят повече топлина.
- Усвояването на каротина /провитамин А/ от морковеното пюре, към което е добавено краве масло, е 90%, докато от суровите моркови се усвояват само 10% от него.
- Маслото подобрява усвояването на калция, магнезия, витамините А, D, Е, К и други мастноразтворими вещества.
- Не съхранявайте нерафинирано масло в пластмасови бутилки. След като го отворите, веднага го прелейте в стъклен съд. Пластмасата, взаимодействайки с въздуха, се окислява и веществата, които се образуват, попадат в маслото.