
За семейството » За вас, родители!
Храненето на кърмачето
Най-добра храна за кърмачето си остава МАЙЧИНАТА КЪРМА, която по своята полезност е несравнима с никоя друга храна за него. Днес обаче все повече и повече деца по различни причини не получават майчино мляко. И възниква необходимостта то да бъде заменено с нещо. За най-добрият заместител на майчината храна се смята БАДЕМОВОТО МЛЯКО самостоятелно или с добавка на прясно изстискани плодови сокове, а с течение на времето – също плодове и зеленчуци.
Моите дългогодишни наблюдения върху храната на кърмачетата ме убедиха, че
кравето мляко не е подходяща храна за тях.
В същото време бадемовото мляко с добавка на плодов сок дава отлични резултати.
Понякога обаче се случва, че бебето е особено чувствително към “чуждите” мазнини и затова бадемовото мляко в своя натурален вид не подхожда. В такива случаи е необходимо към него да се добавя майчино мляко, ако майката го има в някакво количество, или да се разрежда с преварена вода или с козе мляко.
ПРОГОТВЯНЕ НА БАДЕМОВО МЛЯКО. Взимат се 20-30 сладки сурови бадемови ядки /трябва да се пробва на вкус всяка поотделно, защото само една горчива ядка би развалила цялата порция/ се слагат за няколко часа в студена или за 10 минути в гореща вода. След това ядките се обелват от кафявата кожичка и се изсушават в чиста хавлиена кърпа. После ядките се начукват в хаванче от порцелан, медицинско или дървено, докато не станат на пюре. То се слага в чаша и в нея се добавя по капка преварена вода, която трябва да бъде с температура до 40 градуса, и постоянно цялата маса придобива вид на краве мляко. Тогава се прецежда през сребърно сито или марля.
Пюрето може да се ползва през целия ден. То се съхранява в захлупен порцеланов съд при температура не по ниска от 4 градуса по Целзий. В никакъв случай обаче не бива да се приготвя
предварително самото мляко за няколко хранения /дни/.
Към бадемовото мляко може да се добави малко захар, желателно кафява /нерафинирана/, но не и пчелен мед. С бадемовото се пълни шише с биберон, чийто отвор се разширява, защото в противен случай млякото може да не премине през него.
АЗ НЕ СЪМ СЪГЛАСЕН с господстващото мнение, че детето трябва да се храни точно по часове. Разбира се, така е по-удобно за всички, защото детето се нагажда към режима, създаден от майката. Но ако то не е склонно да съблюдава този режим, то трябва да бъде хранено, когато е гладно и иска да яде.
До 4 месеца препоръчвам да се храни само с бадемово мляко, прясно изстискан портокалов, лимонов, ябълков или гроздов сок, подсладен с кафява захар.
След тази възраст на бебето може да се дават зеленчукови сокове. Отначало само от моркови и домати. Всекидневно на бебето се дават до 700-800 г сокове. Като правило са достатъчни пет хранения на ден: в 7 и 10 часа сутринта, в 13-14 часа, в 17-18 часа и в 20-21 часа. Ако майката има още мляко,
най-добре е да кърми детето по време на
СУТРЕШНОТО ХРАНЕНЕ. Ако няма храна, необходимо е да го подхранва с бадемово мляко, започвайки със 140-150 грама.
На ВТОРО ХРАНЕНЕ се дава 20-40 г пресен портокалов сок, който се получава при пресоване през стерилна марля и с него по капка се храни детето с помощта на сребърна лъжичка. По време на същото хранене детето трябва да получи отново 100-170 г бадемово мляко.
На ТРЕТОТО ХРАНЕНЕ – портокалов сок и бадемово мляко.
На ЧЕТВЪРТОТО ХРАНЕНЕ – ябълков сок и бадемово мляко.
На ПЕТОТО ХРАНЕНЕ – бадемово мляко.
Вместо портокалов сок може да се дава по време на сезона гроздов сок. Ако бебето не се отказва от тях, може да му се дават настъргани плодове вместо сокове.
На 7-8 – месечна възраст децата могат да се хранят с мюсли за деца.
Особено внимание е нужно да се обърне върху съдовете за приготвяне на храна – от огнеупорно стъкло и порцелан.
Михаел ГОРЕН