
Заболявания » Опорно-двигателна система » Артрит
Ревматоидният артрит – друг поглед
* Причината е в значителното замърсяване на дебелото черво и черния дроб
* Успокояването на нервната система е важно условие за неговото лечение
Ревматоидният артрит е заболяване, свързано с хронично възпаление на периферните стави на организма. Засягат се симетрично много или всички стави, особено малките стави на ръцете и на ходилата. Заболяването прогресира бавно и много често завършва с тежки деформации и инвалидизиране.
За съжаление контингентът на заболяването включва преимуществено жени и то в работоспособна възраст: 30-40 - годишни.
Причината
За ревматоидния артрит тя все още не е изяснена напълно в медицината. Допуска се ролята на различни външни фактори: микроорганизми, токсични вещества, действащи на фона на генетична предразположеност. Механизмът, по който възниква заболяването, е следният: външният фактор предизвиква неспецифично възпаление в обвивката на дадена става, което довежда до такива структурни промени в тъканта, при които тя започва да се възприема като чужда от организма и той започва изработването на защитници /антитела/ за нейното унищожение. В този смисъл заболяването се разглежда като имунокомплексно.
То започва с неопределени болки и сутрешна скованост в ръцете и ходилата. Постепенно се увреждат хрущялът и самата кост. Настъпват сраствания и се ограничава движението в ставата: тя се деформира необратимо. Какво показва
ирисовата диагностика
при пациентите с ревматоиден артрит, посетили Здравен център “Дар”? Налице е промяна в алкално-киселинното равновесие на организма, значителна интоксикация на дебелото черво и черния дроб, значителен спад на имунната система, твърде често наличие на възпалително огнище на организма на фона на срив в нервната система след силен или продължителен стрес.
Лечение
Ако разглеждаме заболяването от гледна точка на китайската медицина, находката в ириса почти припокрива енергийния дисбаланс, защото състоянието на съединителната тъкан е резултат от хармоничното протичане на жизнената енергия /Чи/ по меридианите на плътните органи – черен дроб, панкреас, далак, бъбреци. Ето защо, ако успеем със средствата на природолечението да балансираме тези важни органи, ние ще коригираме причината за това заболяване.
В този ред на мисли опитът ми в Здравен център “Дар” показва, че пациенти, предприели очистване на дебелото черво и черния дроб както и следващите очиствания на органите, подобряват своето състояние по-бързо и по-трайно, макар и с лечебни кризи, отколкото тези, разчитащи изключително на фитотерапията, хранителния режим и гимнастика.
Много добър ефект дава съчетаването на тези процедури с китайски точков масаж, който допринася за правилния баланс на “Чи” в организма.
Необходимо е също така прилагането на различни методи за
успокояване на нервната система.
Сковаността на физическо равнище е много често проекция на скованост на емоционално и умствено равнище. Добрата мисъл хармонизира протичането на енергията в тялото, докато лошата я блокира. Ето защо позитивната настройка на пациента в хода на лечението е изключително важна. Ако в началото на заболяването се вземат всички необходими мерки от природолечението за подобряване състоянието на организма и неговата имунна система, може да се предотврати неговият прогресиращ ход. Ако то е напреднало, могат да се облекчат сковаността и болката, което значително ще подобри живота на болния. Изисква се изключително постоянство, търпение и вяра от пациента за постигането на желания възможен резултат.
Задължителна е обаче консултацията с лекар природолечител, който да назначи правилно лечебния план, индивидуално да използва и дозира методите му.
Д-р Мариана АНГЕЛЧЕВА