
Заболявания » Опорно-двигателна система » Лумбаго
Лумбаго - лечение
Лечението на лумбагото е комплексно, включващо очистване на целия организъм, подходяща диета, билколечение, налагания, масажи, бани, гимнастика, дихателни упражнения, масажи и др.
Очистването на целия организъм става по методиката на “Дар” за очистване на органите и системите /Вж. Книга 1 на Енциклопедия за здраве “Дар”/, чрез дозирано въздържане от храна /Вж. Книга 2 на Енциклопедия за здраве “Дар”/, чрез спазването на постите /Вж. Пак там/.
Диета. Млечно-вегетарианското хранене е особено подходящо за тези болни, като най-важно е в менюто да присъстват плодовете и зеленчуците: овесени ядки, пшенични зародиши, ягоди, червени боровинки, френско грозде, дини, краставици, и най-вече салата от моркови и целина със зехтин и лимонов сок. Ако поради липса на пресни плодове се употребяват сушени, те трябва предварително да се размекнат във вода. Както суровите, така и сушените плодове трябва да се сдъвкват добре.
Освен това много важно е да не се преяжда: по-голямото количество погълната храна не се усвоява, тя застоява в организма, затлачва го и под формата на токсини се отлага в по-уязвимите места, в случая кръста. Поради същата причина не трябва да се допуска червата да станат лениви.
Билколечението също има своето място. Ето две примерни рецепти.
- Взимат се по 30 гр стрък жълт кантарион, лист седефче и стрък жълта иглика. 3 суп. лъж. от сместа се заливат с 500 мл вряща вода. Кисне 5 мин, прецежда се и се пие 2 пъти дневно на гладно по една чаена чаша топла запарка.
- 1 суп. лъж. изсушени и ситно нарязани корени от репей се варят 10 мин в 400 мл вода. Прецедената отвара се пие по 1 винена чаша 4 пъти дневно преди ядене.
Налагания, лапи и компреси. Лумбагото се лекува, като 1-2 корена от хрян се настъргват на ренде. Болното място се намазва с олио, върху него се поставя марля и най-отгоре настърганият хрян. Прави се компрес, докато може да се търпи.
- 150 гр люти чушки, стрити на прах, се варят в 500 мл силен винен оцет. Изпича се 250 гр хума в пръстен или порцеланов съд и още докато е топла, се залива с лютия оцет. С получената каша се прави лапа на кръста, която се държи, докато започне силно да пари - около 2 часа. Правят се 15-20 процедури.
- Болното място се налага с топла лапа от кромид лук, предварително нарязан на ситно и сварен с газ /1/2 кг лук и 1 суп. лъж. газ/, изцежда се и се държи цяла нощ.
Върху болното място се поставят един след друг 6 парни компреса, с продължителност 1 мин за всеки, или торбичка с горещ сварен ечемик за 1/2 час, последвани от млечен компрес - най-добре с прясна несолена извара.
При тежки случаи много добър ефект дава следната рецепта за налагане на болното място: към 100 гр настърган домашен сапун и един жълтък се прибавя по малко 90-градусов спирт. Бърка се, докато стане гъста каша. Намазва се кърпа и се налага болното място. Кърпата стои, докато изсъхне.
Масажи. Отлични резултати дава китайският точков масаж.
Полезен е масажът на кръста /разтривка/ със загряващо вещество /ракия, свинска и тигрова мас и др./. Този масаж се прави не по време на кризата, а след отзвучаване на болката.
Също много добре се отразява популярният сред нашите пациенти масаж на ходилото: в седнало положение болният търкаля с ходилото кочан от царевица или бутилка. По този начин се постига баланс на нервната система и се въздейства пряко върху рефлексогенната зона на гръбначния стълб, вътрешните органи и ендокринните жлези.
Гимнастика. Важна роля играе лечебната гимнастика след преминаване на кризата /Вж. Китайски гимнастически комплекс и Раздвижване на ставите, Книга 2/.
За останалите средства вж. Енциклопедия за здраве “Дар”, Книга 4.